Про схвалення прогнозу бюджету Махнівської сільської територіальної громади на 2026–2028 роки
У К Р А Ї Н А
М А Х Н І В С Ь К А С І Л Ь С Ь К А Р А Д А
Хмільницького району Вінницької області
ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ
Р І Ш Е Н Н Я № 92
21 серпня 2025 року
Про схвалення прогнозу бюджету
Махнівської сільської територіальної
громади на 2026–2028 роки
Відповідно до частини шостої статті 751 Бюджетного кодексу України, підпункту 1 пункту «а» статті 28, пунктом 1 частини другої статті 52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» враховуючи наказ Міністерства фінансів України від 02.06.2021 № 314 «Про затвердження Типової форми прогнозу місцевих бюджетів та Інструкції щодо його складання» (зі змінами), наказ Міністерства фінансів України від 23.05.2025 № 271 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо організації середньострокового бюджетного планування на місцевому рівні», виконавчий комітет Махнівської сільської ради В И Р І Ш И В:
- Схвалити прогноз бюджету Махнівської сільської територіальної громади на 2026-2028 роки, що додається.
- Секретарю сільської ради подати прогноз бюджету Махнівської сільської територіальної громади на 2026–2028 роки на розгляд сесії Махнівської сільської ради.
- Секретарю сільської ради здійснити оприлюднення цього рішення.
- Контроль за виконанням рішення залишаю за собою.
Сільський голова Кузьмінський П.В.
ЗАТВЕРДЖЕНО
рішення виконкому
Махнівської сільської ради
від 21серпня 2025р.№ 92
Прогноз
бюджету Махнівської сільської територіальної громади на 2026-2028 роки
(02546000000)
- Загальна частина
Прогноз бюджету Махнівської сільської територіальної громади на 2026- 2028 роки (далі – Прогноз) розроблено на основі діючих положень бюджетного та податкового законодавства України, основних прогнозних макропоказників економічного і соціального розвитку України на 2026-2028 роки, визначених Бюджетною декларацією на 2026-2028 роки, схваленої постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2025 № 774«Про схвалення Бюджетної декларації на 2026-2028 роки» та інших законодавчих актів з питань бюджету та міжбюджетних відносин, сільських цільових програм, Стратегії розвитку Махнівської сільської територіальної громади до 2027 року, аналізу виконання бюджету територіальної громади у поточному бюджетному періоді, основних показників економічного і соціального розвитку територіальної громади. Однак продовження бойових дій високої інтенсивності, руйнування енергетичної інфраструктури та поглиблення дисбалансів на ринку праці зумовили уповільнення темпів відновлення економіки у 2024 році порівняно з 2023 роком. З огляду на зазначене макроекономічний прогноз було уточнено в бік більш помірних темпів відновлення економіки у середньостроковій перспективі.
Метою середньострокового бюджетного прогнозування є визначення фінансового ресурсу бюджету сільської територіальної громади на середньострокову перспективу, створення дієвого механізму управління бюджетним процесом, встановлення взаємозв’язку між стратегічними цілями розвитку громади та можливостями бюджету у середньостроковій перспективі, забезпечення прозорості, передбачуваності та послідовності бюджетної політики
Основними завданнями (пріоритетами) бюджетної політики сільської територіальної громади на середньострокову перспективу є:
- планування реальних надходжень бюджету на основі прогнозних макропоказників економічного і соціального розвитку громади з урахуванням зміни бази оподаткування і фактичного рівня відповідних надходжень за минулі періоди;
- забезпечення виконання дохідної частини сільського бюджету відповідно до показників, затверджених сільською радою;
- вжиття заходів щодо залучення додаткових надходжень до сільського бюджету, зокрема шляхом забезпечення ефективного управління об’єктами комунальної власності та земельними ресурсами;
- забезпечення самостійності бюджету, зміцнення фінансової спроможності громади, підвищення прозорості та ефективності управління бюджетними коштами;
- використання фінансових ресурсів таким чином, щоб отримати максимальний економічний ефект і вирішити найбільш нагальні та важливі завдання;
- послідовна та передбачувана бюджетна політика, яка дозволить забезпечити фінансову стабільність територіальної громади;
- прогнозованість та ефективність бюджетних видатків, спрямованих на підвищення якості місцевих послуг;
- посилення бюджетної дисципліни для всіх учасників бюджетного процесу;
- активізація підприємницького потенціалу, зниження частки тіньової економіки для підвищення податкоспроможності суб’єктів господарювання;
- стимулювання розвитку малого та середнього бізнесу;
- залучення інвестицій в економіку територіальної громади;
- запровадження дієвих заходів з енергозбереження;
- підтримка економічного зростання та зміцнення фінансово - економічної самостійності бюджету Махнівської сільської територіальної громади;
- посилення бюджетної дисципліни та контролю за витратами бюджету;
- покращення добробуту та якості життя населення шляхом виконання державних соціальних стандартів та гарантій.
Прогноз базується на принципах збалансованості, обґрунтованості, ефективності, результативності та гендерноорієнтованості.
Основними ризиками, що можуть вплинути на виконання Прогнозу бюджету, є:
- прийняття змін до бюджетно-податкового законодавства, що призводять до скорочення бюджетних надходжень;
- введення пільг державою по податкам які справляються до місцевого бюджету, та відсутність відшкодувань втрат місцевим бюджетам внаслідок вищевказаних дій;
- прийняття центральними органами влади рішень, які призводять до збільшення видатків місцевих бюджетів, без передачі відповідного фінансового ресурсу на їх виконання;
- настання несприятливих подій у національній і регіональній економіці (нестабільність рівня промислового виробництва і споживання, інфляційні і інші фактори, що зумовлюють підвищення витрат на виробництві тощо);
- настання несприятливих подій у бюджетоутворювальних галузях економіки;
- низька платіжна дисципліна (зростання простроченої заборгованості перед бюджетом, зростання кредиторської та дебіторської заборгованості підприємств, зростання податкового боргу);
- збільшення видатків унаслідок дії зовнішньоекономічного чинника (збільшення цін на енергоносії, зміни курсів валют);
Основними заходами для мінімізації впливу ризиків на показники бюджету є дотримання об’єктивності під час формування доходів бюджету та використання сучасних методів бюджетного планування та фінансового контролю.
- Основні прогнозні показники економічного та соціального розвитку
Махнівська сільська об’єднана територіальна громада була створена 22 грудня 2019 року на основі добровільного об’єднання Махнівської, Переможнянської та Вовчинецької сільських громад.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року № 728-р Махнівська сільська територіальна громада утворена внаслідок проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року. Територія громади згідно з адміністративно-територіальним устроєм України входить до складу Хмільницького району Вінницької області.
На території громади розташовані 20 населених пунктів. Площа території Махнівської територіальної громади 311 км2 .
Земельний фонд за даними територіальної громади налічує:
Сільське господарство є економічною основою розвитку громади. На землях територіальної громади працюють понад 63 сільгоспвиробників (вид діяльності – вирощування зернових культур,бобових культур і насіння олійних культур, розведення свиней, відгодівля курей та інших тварин).
Найбільшими сільгоспвиробниками громади є: ПРАТ «Зернопродукт МХП», СФГ «ШАР», ТОВ "СФГ "ПН Поділля", СТОВ "Мрія", СФГ "БІЛІНСЬКОГО", ТОВ «Рикон», СФГ "СВІТАНОК-В", СФГ "НІКА-Д", СВК «Маяк», ФГ «Молодіжне-Д», СФГ «Стас».
Ефективно працює в напрямку розвитку галузі тваринництва –ТОВ «ВОВЧІКЕН», СФГ «ШАР», ПП Шнайдрук, та ТОВ «ПОЛИЧИНЕЦЬКЕ-АГРО».
Садове господарство громади представлене:
ФГ «Тясмин», с. Тернівка, яке займається закладкою садів фундука. Загальна площа фундукових садів ФГ «Тясмин» становить 45 га. І охоплюють три різні земельні ділянки. Закладку садів розпочалася ще в 2018 році на площі 40 га., з них 35 га. з капельним поливом. Сортова база різна - Каталонський, Барселонський, Галле, Косфорд, Варшавський червоний, є сорти італійської селекції.
ФОП Савчук Олександр Васильович, с. Юрівка, який займається закладкою садів горіха волоського. Загальна площа горішника у ФОП Савчук О.В. становить 20 га. І охоплюють одну земельну ділянку. Закладку садів розпочалася ще в 2016 році на площі 20 га, сортова база горіхів різна.
Промисловість
- ПрАТ «Граніком» - Різання, оброблення та оздоблення декоративного та будівельного каменю.
- ТОВ «ПРОВОДНІК»- виробництво інших видів електронних і електронних проводів і кабелів.
- ПрАТ «КАЛИНА» - виробництво спіднього одягу.
-ТОВ «Фабрика печива №1» - виробництво сухарів і сухого печива, виробництво борошняних кондитерських виробів, тортів і тістечок тривалого зберігання.
- філія «Калиніська дорожня експлуатаційна дільниця» ДП «Вінницький облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України»,– будівництво доріг та автострад та добування декоративного та будівельного каменю, вапняку, гіпсу, крейди та глинистого сланцю
- ТОВ «ВОВЧІКЕН»– розведення свійської птиці та виробництво готових кормів для тварин, що утримуються на фермах;
- ТОВ «ПТИЦЯ ПОДІЛЛЯ» – оптова торгівля м’ясом і м’ясними продуктами;
- ФОП СТЕЦЮК Я.О. - Виробництво електроенергії (включає виробництво електроенергії з сонячних, вітрових, гідро-, біо- та інших відновлюваних джерел)
Підприємництво.
Станом на 01.07.2025 кількість суб’єктів малого підприємництва, які здійснюють господарську діяльність на території Махнівської територіальної громади складає 98 суб’єктів.
Також здійснює діяльність торгівельний об’єкт мережі «Домашній маркет» та магазин «Аврора Мультимаркет», оптового - роздрібна будівельна база ПП КОГУТ. Результатом здорової конкуренції між невеликими магазинами та маркетом –зміна стратегії їх діяльності щодо збільшення обсягів реалізації (прибутків) не тільки за рахунок цін, асортименту, а насамперед внаслідок створення сприятливих і комфортних умов для споживача, покращення якості обслуговування.
На території сільської територіальної громади здійснює свою діяльність комунальне підприємство «Джерело Махнівської сільської ради», яке надає житлово - комунальних послуг з водопостачання та благоустрою. У користуванні підприємства перебуває 83,26 км. мереж водопостачання. В той же час на території Махнівської сільської ради утримуються та обслуговуються 21 свердловин. Наразі наявні водопровідні мережі можуть частково забезпечити потреби якісної питної води для населення. Тому проблема водопостачання населення Махнівської сільської ради питною водою належної якості має стратегічне значення і потребує комплексного вирішення.
В Махнівській територіальній громаді розпочато співпрацю з інвестором ТОВ «ВЕСТЕРН ВІНД», щодо розробленя детального плану територій для будівництва дев’яти вітряних електроустановок за кошти інвестора.
На виконання рішення 35 сесії 8 скликання Махнівської сільської ради № 55-35-08 заключено договори оренди від 15.02.2024 року про платне строкове користування земельними ділянками (оренда):
4 ділянки загальною площею 0,7061 га , які розташовані за межами с.Садове;
9 ділянки загальною площею 2,0308 га , які розташовані за межами с.Молодіжнею.
Для забезпечення подальшого розвитку сільської громади на середньострокову перспективу визначено наступні пріоритетні завдання соціально-економічного розвитку:
- формування достатніх фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються органами місцевого самоврядування, спрямування коштів на фінансування пріоритетних напрямків соціально-економічного розвитку громади, підвищення результативності, ефективності та прозорості використання бюджетних коштів;
- забезпечення реалізації місцевої політики у сфері управління комунальною власністю;
- забезпечення реалізації державної та місцевої політики у галузі земельних відносин відповідно до чинного законодавства України;
- забезпечення на території громади здійснення реалізації єдиної політики у сфері містобудування та архітектури;
- створення сприятливих умов для активізації підприємницької діяльності та поліпшення інвестиційного клімату, підвищення конкурентоспроможності малого та середнього підприємництва, залучення широких верств населення до підприємницької діяльності, що забезпечить соціально-економічний розвиток громади та підвищить рівень життя населення;
- розвиток інфраструктури споживчого ринку, здатної забезпечити безперебійний і якісний рівень обслуговування населення відповідно до його потреб з урахуванням нормативів забезпеченості мешканців об’єктами торгівлі та сфери послуг, підтримка вітчизняного товаровиробника та популяризація товарів місцевих підприємств-виробників;
- забезпечення вдосконалення порядку надання адміністративних послуг, якості їх надання, створення сприятливих і доступних умов для реалізації фізичними і юридичними особами прав на одержання необхідних послуг зручно та швидко;
- забезпечення сталого розвитку для задоволення потреб населення в житлово-комунальних послугах відповідно до встановлених нормативів та стандартів;
- реформування житлового господарства з урахуванням інтересів кожної конкретної людини та підтримка розвитку різних форм самоорганізації;
- забезпечення сталого функціонування водопровідного господарства, безперебійного та якісного надання комунальних послуг громадянам та установам, розвиток інженерної інфраструктури;
- підвищення рівня енергозбереження та енергоефективності в закладах і установах комунальної власності;
- сприяння забезпеченню гідного рівня матеріального добробуту і умов життя громадян шляхом дотримання державних соціальних стандартів і гарантій; сприяння зростанню доходів громадян, шляхом зменшення заборгованості із виплати заробітної плати;
- вдосконалення та посилення рівня соціального захисту населення громади, сприяння підвищенню рівня життя вразливих та соціально незахищених верств населення шляхом їх соціальної підтримки;
- взаємодія з органами виконавчої влади, громадськими організаціями, діяльність яких має соціальну спрямованість;
- підвищення рівня поінформованості з питань соціальної підтримки;
- забезпечення встановлених соціальних стандартів життя для кожної людини в умовах дії соціальних ризиків;
- поліпшення здоров'я населення шляхом створення умов для забезпечення доступної кваліфікованої медичної допомоги, профілактики та раннього виявлення захворювань;
- формування якісної та доступної освітньої системи, оптимізація мережі закладів загальної середньої освіти;
- підвищення рівня охоплення дітей освітою;
- сприяння розвитку інтелектуальних та творчих здібностей учнівської молоді;
- збереження здоров’я дітей, соціальна підтримка сімей, створення сприятливих умов навчання;
- поліпшення санітарних умов та якості освітніх послуг;
- забезпечення умов для розвитку культури та мистецтва, що сприятиме гармонійному розвитку мешканців громади;
- створення умов для розвитку молоді у громаді, підтримки активності молоді, формування її громадянської позиції, національно-патріотичної свідомості, підвищення рівня мобільності молоді та розвитку громадянського суспільства;
- формування та реалізація в територіальні громаді політики, спрямованої на комплексне забезпечення прав та інтересів дітей, створення найкращих умов для життя й розвитку кожної дитини та особлива увага до потреб і проблем соціально незахищених груп дітей, підтримка сімей з дітьми, які потребують особливої соціальної уваги, реалізація конституційного права дитини на відпочинок;
- розвиток дитячо-юнацького спорту, забезпечення функціонування та удосконалення закладів фізичної культури і спорту, популяризація здорового способу життя, реалізація дитячої і молодіжної політики у сфері фізичної культури і спорту;
- забезпечення органами місцевого самоврядування ефективної реалізації державної політики, спрямованої на зменшення ризику виникнення надзвичайних ситуацій та гарантування високого рівня захисту населення і територій від їх наслідків.
При розрахунку показників бюджету Махнівської сільської територіальної громади на 2026-2028 роки враховано:
1. Прогнозні показники економічного і соціального розвитку громади, підвищення розміру заробітної плати, динаміку надходжень за 2025 рік ( у співставних умовах) та очікуване виконання за 2026 рік.
2. Норми податкового та бюджетного законодавства та застосування чинних ставок оподаткування.
3. Розмір мінімальної зарплат з 1 січня 2026 року- 8688 грн., (темп приросту – 8,6 %), з 1 січня 2027 року – 9374 грн. (темп приросту – 7,9 %), з 1 січня 2028 року – 10059 грн. (темп приросту – 7,3 %).
4. Розмір посадового оклад працівника 1 тарифного розряду Єдиної тарифної сітки: з 01 січня 2026 року – 3470 гривні (темп приросту – 8,6%);
з 01 січня 2027 року – 3744 гривні (темп приросту – 7,9%);
з 01 січня 2024 року – 4018 гривень (темп приросту – 7,3%).
Індикативні прогнозні показники бюджету є основою для складання головними розпорядниками бюджетних пропозицій на 2026 - 2028 роки.
III. Загальні показники бюджету
Прогноз бюджету на 2026 – 2028 роки включає прогнозні показники бюджету громади за основними видами доходів, фінансування та видатків бюджету. Загальні показники бюджету Махнівської сільської територіальної громади на 2026-2028 роки наведено у додатку 1 до Прогнозу. Зазначені показники є передумовою і економічними орієнтирами для формування бюджетної політики на 2026-2028 роки та основою для складання головними розпорядниками бюджетних коштів планів своєї діяльності, місцевих програм та формування показників проєкту бюджету Махнівської сільської територіальної громади на 2026-2028 рік.
Загальні показники, прийняті у Прогнозі:
на 2026 рік:
- доходи сільського бюджету в сумі 111188435 грн, в тому числі: загального фонду- 108892009 грн, спеціального фонду – 2 296 426 грн;
- видатки сільського бюджету в сумі 111188435грн, в тому числі: загального фонду108892009грн, спеціального фонду 2 296 426 грн;
на 2027 рік:
- доходи сільського бюджету в сумі 115770447 грн, в тому числі: загального фонду- 114540121 грн, спеціального фонду- 1 230 326 грн;
- видатки сільського бюджету в сумі 115770447 грн, в тому числі: загального фонду- 114540121 грн, спеціального фонду- 1 230 326 грн;
на 2028 рік:
- доходи сільського бюджету в сумі 130304048 грн, в тому числі: загального фонду- 129117352 грн, спеціального фонду- 1 186 696 грн;
- видатки сільського бюджету в сумі 130304048 грн, в тому числі: загального фонду- 129117352 грн, спеціального фонду- 1 186 696 грн.
ІV. Показники доходів бюджету.
Прогноз доходів сільського бюджету на 2026-2028 роки (додаток №2) сформований з урахуванням норм бюджетного та податкового законодавства, положень нормативно-правових актів сільської ради про встановлення місцевих податків та основних прогнозних макропоказників економічного і соціального розвитку України, передбачених Бюджетною декларацією на 2026-2028 роки, яку схвалено постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2025 року №774.
У показниках дохідної частини Прогнозу бюджету Махнівської сільської територіальної громади на середньостроковий період враховано відновлення зарахування до державного бюджету податку на доходи фізичних осіб у розмірі 4 відсотків, що тимчасово спрямовувався до загального фонду бюджетів сільських, селищних, міських територіальних громад та поступове наближення ставок акцизного податку на тютюнові вироби та пальне до рівня, передбаченого директивами ЄС. Також під час розроблення прогнозу доходів бюджету на середньостроковий період враховано такі норми законодавства: збереження розподілу акцизу з пального між державним та місцевими бюджетами, а саме-зарахування 13,44 відсотки такого податку до бюджетів територіальних громад; зарахування 5 відсотків рентної плати за користування надрами до місцевих бюджетів; застосування ставок оподаткування акцизним податком, екологічним податком і рентною платою, визначених в абсолютних значеннях, без урахування індексів споживчих цін, індексів цін виробників промислової продукції.
В структурі доходів на 2026-2028 роки найбільшу частку становитимуть податкові та неподаткові надходження – понад 70 %, міжбюджетні трансферти – до 30%.
Доходи сільського бюджету на 2024-2028 роки
|
Найменування показника |
2024 рік (факт)
(грн) |
2025 рік (план)
(грн) |
2026 рік (прогноз)
(грн) |
2027 рік (прогноз)
(грн) |
2028 рік (прогноз)
(грн) |
|
Доходи (без міжбюджетних трансфертів) |
85666458 |
74124410 |
80120014 |
83666390 |
88581155 |
|
Загальний фонд |
71539061 |
70573001 |
77823588 |
82436064 |
87394459 |
|
податкові надходження |
70195975 |
69739995 |
77113088 |
81683784 |
86601369 |
|
неподаткові надходження |
1343086 |
833006 |
710500 |
752280 |
793090 |
|
Спеціальний фонд |
14127367 |
3551409 |
2296426 |
1230326 |
1186696 |
|
податкові надходження |
113169 |
117000 |
121000 |
124700 |
128500 |
|
пеподаткові надходження |
6204778 |
934440 |
985426 |
1015626 |
1058196 |
|
доходи від операцій з капіталом |
7809450 |
2499569 |
1190000 |
90000 |
- |
|
Трансферти з державного бюджету |
27282615 |
25722600 |
28198400 |
29007300 |
38399400 |
|
Загальний фонд |
26619415 |
25722600 |
28198400 |
29007300 |
38399400 |
|
Спеціальний фонд |
663200 |
- |
- |
- |
- |
|
Трансферти з інших бюджетів |
3741296 |
2068398 |
2870021 |
3096757 |
3323493 |
|
Загальний фонд |
3298690 |
2068398 |
2870021 |
3096757 |
3323493 |
|
Спеціальний фонд |
442606 |
- |
- |
- |
- |
|
УСЬОГО ДОХОДІВ |
116690369 |
101915408 |
111188435 |
115770447 |
130304048 |
|
Загальний фонд |
101457166
|
98363999 |
108892009 |
114540121 |
129117352 |
|
Спеціальний фонд |
15233203 |
3551409 |
2296426 |
1230326 |
1186696 |
Показники доходів сільського бюджету ( без міжбюджетних трансфертів) на 2026 рік визначено в сумі 80 120 014 грн, або збільшення прослідковується на 8,1% до планових показників на 2025 рік, на 2027 рік зпрогнозовано доходи в сумі 83 666 390 грн, або збільшення на 4,4 % до 2026 року, на 2028 рік заплановано доходи в сумі 88 581 155, або збільшення на 5,9 % до 2027 року відповідно.
Найбільшим за обсягом у складі податкових надходжень загального фонду, як і в попередні періоди, залишатиметься податок та збір на доходи фізичних осіб (ККД 11010000), який в 2026 році заплановано в сумі 34 669 200 грн, в 2027 році – 36 613 920 грн, в 2028 році – 38 529 360 грн. Темпи приросту податку на доходи фізичних осіб прогнозується у 2026 році відносно плану 2025 року на рівні 7,5 %, у 2027 році – 5,6 % до 2026 року та у 2028 році – на 5,2 % до 2027 року. Прогноз даного джерела надходжень розраховано відповідно до діючої ставки (18 %) оподаткування доходів фізичних осіб з врахуванням підвищення мінімальної заробітної плати (2026 рік -8688 грн, 2026 рік – 9374 грн, 2028 рік – 10059 грн) та подальшого зростання середньомісячної заробітної плати найманих працівників, а також з врахуванням інших факторів, що впливають на обсяги даного податку. До ризиків, які можуть вплинути на зменшення (збільшення) надходження податку та збору на доходи фізичних осіб до бюджету громади відносяться: зміни у чинному законодавстві щодо мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму громадян, перереєстрація підприємств за іншою податковою адресою, зменшення (збільшення) чисельності працюючих і зменшення (збільшення) об’єму замовлення виготовленої продукції, оптимізація мережі шкіл та реформування галузі освіти, збільшення відпусток без збереження заробітної плати, одноразовою сплатою податку окремими підприємствами (матеріальні допомоги, премії та ін.).
Прогнозні надходження по внутрішніх податках на товари та послуги (ККД 14000000: акцизний податок на пально-мастильні матеріали та акцизний податок з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів) на 2026-2028 роки розраховані виходячи з фактичних надходжень за ставкою 5 відсотків в частині акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та промислових замінників тютюну) та з урахуванням вимог діючого законодавства щодо спрямування частини акцизного податку з виробленого в Україні та ввезеного на митну територію України пального в розмірі 13,44 відсотка до бюджетів територіальних громад. Показники даного джерела зпрогнозовано на 2026 рік в сумі 11 363 000 грн, на 2027 рік – 12 415 000 грн, на 2028 рік –13 565 000 грн. Темпи приросту акцизного податку прогнозуються у 2026 році на рівні 20,4% до 2025 року, в 2027 році – на рівні 9,3 % до прогнозу на 2026 рік, у 2028 році – на рівні 9,3 % до 2027 року відповідно. Серед ризиків, що впливають на податок є зміна кількості платників (закриття або введення в експлуатацію нових АЗС), зменшення (збільшення) реалізованого пального, зміна коефіцієнту відрахувань згідно законодавства, зміна кількості фізичних осіб-підприємців.
Бюджетоутворюючими податками в сільському бюджеті громади є місцеві податки та збори, що сплачуються (перераховуються) згідно з Податковим кодексом України, до складу яких входять податок на майно (ККД 18010000), туристичний збір (ККД 18030000), єдиний податок (ККД 18050000). Прогнозний обсяг місцевих податків та зборів (ККД 18000000) складатиме на 2026 рік – 31 057 788 грн (+10,8 % до 2025 року), на 2027 рік – 32 630 764 грн (+5,1 % до 2026 року), на 2028 рік – 34 481 909 грн (+5,7 % до 2027 року).
Єдиний податок на 2026-2028 року розраховано з урахуванням положень Податкового кодексу України, фактичних надходжень, кількості платників та з врахуванням діючих ставок по місцевих податках та зборах, встановлених рішенням 10 сесії 8 скликання Махнівської сільської ради від 02.07.2021 року № 08-10-08 (зі змінами та доповненнями). Темпи приросту єдиного податку прогнозуються на 2026 рік на рівні 8,9 % , на 2027 рік – на 5,7 % та на 2028 рік – на 5,8 %. Збільшення надходжень даного податку очікується за рахунок зростання розміру мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму та зростанням обсягів оподатковуваного доходу платника.
Розрахунок прогнозної суми по податку на майно, що включає плату за землю (земельний податок та орендна плата за землю), податок на майно, відмінне від земельної ділянки та транспортний податок на 2026-2028 роки проведено за підсумками фактичних надходжень за попередні роки, за ставками, визначеними рішенням Махнівської сільської ради щодо земельного податку (від 02.07.2021 року № 08-10-08) (зі змінами та доповненнями) та ставками орендної плати (рішення від 23 серпня 2022 року № 05-23-08) з урахуванням перегляду договорів земельних ділянок в частині збільшення розміру орендної плати, поновлення строку дії договорів оренди, а також застосування індексації нормативної грошової оцінки земель відповідно до вимог Податкового Кодексу України. Темпи приросту податку на майно у 2026 році відносно планових показників 2025 року прогнозуються на рівні 12,6 %, у 2027 році – на рівні 4,4 % відносно 2026 року, у 2028 році – на рівні 5,5 % до 2028 року. Ризики зменшення (збільшення) надходжень: зміни у чинному законодавстві щодо застосування коефіцієнту індексації нормативно-грошової оцінки землі, збільшення (зменшення) кількості платників податку на майно та кількості орендарів, продаж земельних ділянок, низька платоспроможність орендарів, перегляд ставок місцевих податків, продаж рухомого та нерухомого майна, зміна розміру мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму, зміна бази оподаткування, зміна ставок оподаткування відповідно до рішень ради і т. д.
Прогнозні показники по неподаткових надходженнях загального фонду на 2026-2028 роки складають 710 500 грн (2026 рік), 752800 грн (2027 рік), 793 090 грн (2028 рік) та включають плату за надання адміністративних послуг, інших надходжень (адміністративні штрафи та санкції), надходжень від орендної плати за користування майновим комплексом, державне мито, орендну плату за водні об’єкти, що надаються в користування на умовах оренди та інші неподаткові надходження. Темп приросту неподаткових надходжень загального фонду в 2026 році відносно планових показників 2025 року на рівні від’ємного значення в розмірі 14,7 % (зниження надходжень внаслідок щорічної тенденції до зменшення обсягів адміністративних штрафів у сфері забезпечення дорожнього руху), на 2027 рік прогнозується збільшення на рівні 5,9 % відносно 2026 року, в 2028 році – збільшення на рівні 5,4 % відносно 2027 року.
З метою сприяння розвитку водопостачання в громаді рішенням сільської ради надані пільги суб’єктам господарюванням, що займаються водопостачанням незалежно від форм власності та джерел фінансування зі сплати земельного податку (рішення від 27.06.2023 року № 24-30-08) та зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки ( рішення від 26.06.2025 року № 21-50-08). Прогнозні втрати сільського бюджету внаслідок наданої пільги зі сплати земельного податку для суб’єктів господарювання (КП «Джерело») в 2026-2028 року розрахунково становитимуть 7 100 грн, зокрема, в 2026 році – 2 200 грн, в 2027 році – 2 400 грн, в 2028 році – 2 500 грн.
Доходи спеціального фонду на 2026-2028 роки зпрогнозовано на 2026 рік в сумі 2 296 426 грн, на 2027 рік – 1 230 326 грн, на 2028 рік – 1 186 696 грн. В склад доходів спеціального фонду включаються податкові надходження (екологічний податок), неподаткові надходження (власні надходження бюджетних установ) та доходи від операцій з капіталом (кошти від продажу землі).
Трансферти з державного бюджету на 2026-2028 роки (базова дотація (ККД 41020100) та освітня субвенція (ККД 41033900) зпрогнозовано в сумі 28 198 400 грн (2026 рік), 29 007 300 грн (2027 рік), 38 399 400 грн (2028 рік).
Трансферти з інших бюджетів на 2026-2028 роки заплановано в сумі- 2 870 021 грн (2026 рік), 3 096 757 грн (2027 рік), 3 323 493 грн (2028 рік).
V. Показники фінансування бюджету, показники місцевого боргу, гарантованого Автономною Республікою Крим, обласною радою чи територіальною громадою міста боргу та надання місцевих гарантій
Показники фінансування бюджету Махнівської сільської територіальної громади затверджено згідно з додатком 3 до цього Погнозу.
VІ. Показники видатків бюджету та надання кредитів з бюджету
Прогнозні показники видатків та кредитування бюджету Махнівської сільської територіальної громади на 2026–2028 роки розроблено відповідно до положень бюджетно-галузевого законодавства, основних прогнозних макропоказників економічного і соціального розвитку країни та громади, пріоритетів бюджетної політики, передбачених Бюджетною декларацією, розрахованих прогнозних показників дохідної частини бюджету.
Прогнозні показники видатків бюджету Махнівської сільської територіальної громади є:
- підвищення ефективності розподілу та результативності використання бюджетних коштів;
- забезпечення розподілу ресурсів відповідно до пріоритетів розвитку територіальної громади;
- енергоефективність;
- забезпечення якісної, сучасної і доступної середньої освіти, розбудову безпечної та інклюзивної системи освіти;
- розвиток соціально-культурної сфери;
- надання адміністративних послуг;
- створення ефективної та досконалої системи здійснення соціальної підтримки населення;
- утримання та розвиток в належному стані об’єктів житлово – комунального господарства;
- забезпечення доступу до основних медичних послуг, впровадження новітніх технологій;
- підвищення стандартів життя і рівня добробуту громадян територіальної громади;
- формування чистого та безпечного довкілля, збереження та відновлення природних екосистем;
- підвищення ефективності та прозорості використання бюджетних pecypciв з урахуванням принципу гендерної рівності.
В першу чергу в прогнозі бюджету по видатках враховані вимоги статті 77 Бюджетного кодексу України щодо забезпечення в першочерговому порядку потреби в коштах на оплату праці працівників бюджетних установ, на проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ та послуги зв'язку, які споживаються бюджетними установами та економне їх використання. Також враховані обсяги видатків, необхідні для забезпечення стабільної роботи установ та закладів соці’ально – культурної сфери, надання встановлених власних соціальних гарантій для малозахищених категорій громадян, підтримку в належному стані об’єктів житлово – комунального господарства, інших об’єктів інфраструктури громади, впровадження заходів з енергозбереження, а також виконання в межах фінансових можливостей місцевих програм.
В проекті на 2026 рік бюджет Махнівської сільської територіальної громади за видатками (без трансфертів) планується затвердити у обсязі 106137509 грн, прогнозні показники видатків на 2027 рік заплановані в сумі– 111568121 грн., на 2028 рік – 125927852грн.
Граничні показники видатків бюджету Махнівської сільської територіальної громади на 2026 – 2028 роки головним розпорядникам бюджетних коштів визначено за Типовою програмною класифікацією видатків бюджету згідно з додатком 6,7 до цього прогнозу.
Органи місцевого самоврядування
Пріоритетним завданням органів місцевого самоврядування є забезпечення виконання наданих законодавством повноважень у відповідній сфері державної політики, а також організаційне, інформаційно – аналітичне та матеріально – технічне забезпечення діяльності ради.
Для здійснення фінансування відповідної галузі в бюджеті сільської територіальної громади прогнозується обсяг видатків на 2026 рік в сумі - 22316210 грн., на 2027 рік –22558291грн., на 2028 рік – 24103567 грн.
Освіта
Пріоритетом розвитку громади в галузі освіти є реалізація права кожного громадянина на освіту, забезпечення якісної, сучасної та доступної освіти. В умовах розроблення на державному рівні подальших кроків реформування галузі «Освіта» та запровадження на місцевому рівні системи її модернізації. Пріоритетними завданнями розвитку галузі на 2026–2028 роки є посилення відповідальності навчальних закладів за якість надання освітніх послуг, підвищення рівня професійної компетенції педагогічних працівників, підвищення престижу та соціального статусу педагогічних працівників, запровадження ефективної системи інклюзивної освіти в навчальних закладах громади, розбудови Нової української школи, командний підхід у вихованні та навчанні дітей, який передбачає залучення педагогів, батьків, спеціалістів, розвиток і підтримка системи роботи з обдарованою і талановитою молоддю, різнобічний розвиток індивідуальності дитини, її задатків і здібностей, створення належних умов для здобуття високоякісної освіти дітьми-сиротами, дітьми, позбавленими батьківського піклування, та дітьми, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, соціальної адаптації, надання навчальним закладам більшої економічної самостійності, розширення переліку платних освітніх послуг з метою раціонального поєднання та ефективного використання бюджетних ресурсів, створення сприятливих умов для якісного харчування учнів, оптимізація мережі навчальних закладів з урахуванням демографічних і економічних реалій.
Граничні показники прогнозу видатків бюджету Махнівської сільської територіальної громади по галузі освіта на 2026 рік передбачені в сумі – 57141447грн., на 2027 рік –60559228грн., на 2028 рік – 64310640 грн.
Охорона здоров’я
Пріоритетами розвитку в галузі охорони здоров’я є удосконалення мережі та структури закладів охорони здоров’я для забезпечення населення громади високоякісними і доступними медичними послугами, а також створення сприятливих умов життєдіяльності людини, розвиток ефективної системи громадського здоров’я. Передбачається у 2022-2024 роках здійснення таких заходів: оплата комунальних послуг та енергоносіїв та підтримка комунальних закладів охорони здоровья Махнівської сільської ради; забезпечення виконання місцевих програм, спрямованих на поліпшення показників здоров’я населення, відшкодування лікарських засобів по пільговим рецептам хворим пільгових категорій населення, програми місцевих стимулів.
Граничні показники прогнозу видатків бюджету Махнівської сільської територіальної громади по галузі охорони здоров’я на 2026 рік передбачені в сумі - 3128561 грн., на 2027 рік –3165165грн., на 2028 рік –3202966грн.
Соціальний захист та соціальне забезпечення
Основними завданнями та заходами у сфері соціального захисту та соціального забезпечення є: створення умов для надання всебічної соціальної допомоги найбільш вразливим верствам населення; забезпечення своєчасності отримання громадянами державних соціальних гарантій; громадян, забезпечення вирішення інших соціально-побутових проблем по заявах громадян; забезпечення соціального захисту учасників АТО/ООС, членів їх сімей та членів сімей загиблих воїнів АТО/ООС, громадян постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи; надання пільг на послуги зв’язку окремим категоріям громадян; надання соціальних гарантій фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, хворим які не здатні до самообслуговування і потребують сторонньої допомоги; проведення соціальної роботи з сім’ями, дітьми та молоддю, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги; організація надання соціальних послуг гарантованих державою, надання адресної соціальної допомоги жителям громади, які опинились в скрутному матеріальному становищі, оздоровлення та відпочинок дітей.
Граничні показники прогнозу видатків бюджету Махнівської сільської територіальної громади у сфері соціального захисту та соціального забезпечення на 2026 рік передбачені в сумі - 14514646 грн., на 2027 рік –15070191грн., на 2028 рік –15644586грн.
Культура i мистецтво
Основними завданнями та заходами у сфері культури та мистецтво є: збереження, розвиток та популяризація культурної спадщини, підтримка творчих ініціатив, забезпечення доступу до культурних благ, розвиток культурного туризму, а також міжнародне культурне співробітництво.
Граничні показники прогнозу видатків бюджету Махнівської сільської територіальної громади у сфері культури та мистецтво на 2026 рік передбачені в сумі - 3577499 грн., на 2027 рік –3826202грн., на 2028 рік –4045814грн.
Фізична культура і спорт
Пріоритетними у галузі фізичної культури та спорту є залучення широких верств населення до масового спорту, популяризація здорового способу життя, забезпечення максимальної реалізації здібностей обдарованої молоді в дитячоюнацькому спорті, створення умов для занять фізичною культурою і спортом населення громади, утримання мережі існуючих спортивних споруд, будівництво нових спортивних споруд на території громади, удосконалення механізмів морального та матеріального заохочення високих спортивних результатів, формування гендерної культури та усунення гендерних стереотипів у суспільстві.
Граничні показники видатків бюджету Махнівської сільської територіальної громади по галузі фізичної культури та спорту на 2026 рік доведені - 576235грн., на 2027 рік –610500грн., на 2028 рік –650853грн.
Комунальне господарство, благоустрій, землеустрій та будівництво
Пріоритетними завданнями житлово-комунального господарства є розвиток благоустрою в населених пунктах громади, створення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля, збереження та охорона навколишнього природного середовища, забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення, підвищення якості житлово-комунальних послуг для всіх верств населення. У 2027‒2028 роках передбачається здійснити такі заходи:
- поточний та капітальний ремонт та обслуговування мережі автомобільних доріг;
- заходи з благоустрою: освітлення доріг, прибудинкових територій, скверів, благоустрій кладовищ, збір та вивезення твердих побутових відходів;
- збереження зелених насаджень, їх утримання в задовільному та упорядкованому стані;
- благоустрій парків, водних та інших об’єктів;
- обслуговування пам’ятних знаків та дощок;
- заходи по землеустрою;
- будівництво та капітальний ремонт водогонів, скважин.
Граничні показники видатків бюджету Махнівської сільської територіальної громади по галузі фізичної культури та спорту на 2026 рік доведені - 6050034грн., на 2027 рік –7063674грн., на 2028 рік –15385653грн.
VIІ. Бюджет розвитку
Пріоритетним напрямом діяльності у прогнозному періоді є реалізація інвестиційної політики, формування сприятливого інвестиційного клімату, створення необхідних умов для залучення додаткових фінансових ресурсів, виконання регіональних стратегічних завдань та програм місцевого значення задля сталого соціально-економічного розвитку, надходження додаткових фінансових ресурсів та залучення позабюджетних коштів до громади. Стратегічна мета капітальних інвестицій – підвищення якості надання публічних послуг жителям громади та покращення комфорту проживання на території громади.
Кошти бюджету розвитку в 2026-2028 роках будуть спрямовуватись на вирішення актуальних проблем соціально-економічного розвитку Махнівської сідьської територіальної громади у соціальнокультурній сфері та житлово-комунальному господарстві за бюджетними програмами сільського бюджету, які забезпечують виконання інвестиційних проєктів у 2026−2028 роках, а саме: будівництво мережі водопостачання по населених пунктах громади. Реалізація запланованих цілей та завдань здійснюватиметься за рахунок коштів бюджету розвитку спеціального фонду бюджету Махнівської сільської територіальної громади, обсяг якого у середньостроковому періоді становитиме у 2026 році – 1190000 грн.(Нове будівництво водопровідної мережі в с.Поличенці по вул.Дружби, вул, Сонячна, вул. Садова, вул. Молодіжна Хмельницького району Вінницької області-1100000грн., Перемога Хмельницького району Вінницької області-90000грн.), у 2027 році –90000грн.(Нове будівництво водопровідної мережі в с.Вовчинець Хмельницького району Вінницької області). Впродовж середньострокового періоду передбачається реалізувати 3 інвестиційних проєкти на загальну суму 1280000грн. за рахунок коштів сільського бюджету. Показники бюджету розвитку в розрізі інвестиційних проектів визначених відповідно до затверджен ого виконавчим комітетом середньострокового плану пріорітетних публічних інвестицій наведено в додатку 9 до Прогнозу.
VIІI. Взаємовідносини бюджету з іншими бюджетами
Пріоритетом державної бюджетної політики на середньострокову перспективу в частині регулювання міжбюджетних відносин є забезпечення самостійності місцевих бюджетів, зміцнення їх фінансової спроможності, підвищення прозорості та ефективності управління бюджетними коштами на місцевому рівні. Відповідно до розподілу між місцевими бюджетами міжбюджетного трансферту з державного бюджету місцевим бюджетам на середньостроковий період (2026–2028 роки) передбачається надходження освітньої субвенції з державного бюджету на виплату заробітної плати педагогічним працівникам загальноосвітніх шкіл територіальної громади:
2026 рік –23583900грн;
2027 рік – 25446100 грн;
2028 рік – 27308300грн.
Планується отримання іншої субвенції з бюджету Глухівецької селищної територіальної громади на співфінансування КЗ «Інклюзивно-ресурсний центр Махнівської сільської ради» на проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку особи та забезпечення їх системного кваліфікованого супроводу осіб з особливими освітніми потребами на здобуття дошкільної та загальної середньої освіти:
2026 рік – 115521 грн;
2027 рік – 124757 грн;
2028 рік – 133993 грн.
Прогнозом на 2026-2028 роки планується передати іншу субвенції до бюджету Глухівецької селищної територіальної громади на співфінансування Глухівецької ДЮСШ «Колос»:
2026 рік –703419грн;
2027 рік – 738180 грн;
2028 рік – 772331грн.
IX. Інші положення та показники прогнозу бюджету
Показники обсягу доходів та видатків, фінансування в прогнозі бюджету на 2026−2028 роки, визначених цим рішенням, можуть уточнюватись залежно від зміни реальних можливостей бюджету на відповідні роки.
До прогнозу бюджету на 2026−2028 роки додаються слідуючі додатки:
Додаток 1 «Загальні показники бюджету»;
Додаток 2 «Показники доходів бюджету»;
Додаток 3 «Показники фінансування бюджету»;
Додаток 4 «Показники місцевого боргу»;
Додаток 5 «Показники надання місцевих гарантій, обсягу гарантійних зобов’язаньта гарантованого Автономною Республікою Крим, обласною радою, міською, селищною чи сільською територіальною громадою боргу»;
Додаток 6 «Граничні показники видатків бюджету та надання кредитів з бюджету головним розпорядникам коштів»;
Додаток 7 «Граничні показники видатків бюджету за Типовою програмною класифікацією видатків та кредитування місцевого бюджету»;
Додаток 8 «Граничні показники кредитування бюджету за Типовою програмною класифікацією видатків та кредитування місцевого бюджету»;
Додаток 9 «Обсяги публічних інвестицій на підготовку та реалізацію публічних інвестиційних проектів та програм публічних інвестицій з урахуванням середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій регіону (територіальної громади) на 2026-2027 роки»;
Додаток 10 «Показники міжбюджетних трансфертів з інших бюджетів»;
Додаток 11 «Показники міжбюджетних трансфертів іншим бюджетам»;
Секретар сільської ради Нелія МАЛІВАНЧУК
| Додаток 9 | |||||||||
| Прогноз бюджету Махнівської сільської територіальної громади | |||||||||
| територіальної громади на 2026-2028 роки | |||||||||
| Обсяг публічних інвестицій на підготовку та реалізацію публічних інвестиційних проектів та програм | |||||||||
| публічних інвестицій з урахуванням середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій регіону (територіальної громади) | |||||||||
| на 2026 - 2028 роки | |||||||||
| 0254600000 | |||||||||
| (код бюджету) | (грн) | ||||||||
| № з/п | Код відомчої класифікації |
Галузь (сектор), у тому числі основні (пріоритетні) напрями публічних інвестицій |
Найменування документа стратегічного планування (програмного документа) | Загальний обсяг публічних інвестицій в розрізі галузей (секторів) | В тому числі за роками: | ||||
| 2024 рік(звіт) | 2025 рік(затверджено) | 2026 рік(план) | 2027 рік(план) | 2028 рік(план) | |||||
| 1 | 14 | Муніципальна інфраструктура та послуги | 1 280 000 | 0 | 0 | 1 190 000 | 90 000 | 0 | |
| 1.1 | 14 | розвиток інфраструктури централізованого водопостачання | Стратегії розвитку Махнівської сільської територіальної громади до 2027 року | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Х | УСЬОГО | Х | Х | 1 280 000 | 0 | 0 | 1 190 000 | 90 000 | 0 |

