Рекомендації - як запобігти спалахам грипу птиці

Дата: 22.03.2023 12:02

Грип птиці - інфекційне, висококонтагіозне захворювання птиці, яке викликається одним із штамів вірусу грипу А та характеризується явищами септицемії, ураженням органів дихання та травлення. Грип птиці відноситься до транскордонних захворювань, поширення яких неможливо зупинити тільки обмеживши переміщення товарів через кордон, оскільки основним фактором поширення є інфікована дика перелітна птиця.

Клінічні ознаки:   раптова загибель великої кількості птиці у стаді без проявів будь-яких симптомів  або  з  мінімальними  ознаками  депресії, відсутність апетиту, хвора птиця сидить  або  стоїть  у  напівкоматозному  стані  з  опущеною головою, спостерігають    сльозотечу, ознаки ураження нервової системи, зокрема викривлення шиї та атаксія, набряками в ділянці голови і шиї, ціанотичність слизових оболонок,  гребінця та сережок,  водянистий пронос, рідше - симптомами ураження органів дихання. Птиця несе яйця без шкаралупи і з часом  припиняють  яйцекладку.

Враховуючи, що ризик занесення збудника грипу птиці з дикими перелітними птахами існує постійно - найбільш ефективними заходами направленими на мінімізацію ризиків поширення грипу птиці в Україні є дотримання вимог біобезпеки, як в комерційних так і в особистих селянських господарствах, а у випадку захворювання - своєчасне реагування та здійснення заходів з локалізації та ліквідації захворювання.

Для мінімізації ризиків занесення грипу птиці в особисті селянські господарства власники птиці повинні:

• при вході у приміщення (вольєр), де утримується птиця, необхідно обладнати дезкилимки;

• щоденно проводити клінічний огляд птиці;

• забезпечити переодягатися перед входом та виходом у приміщення (вольєр), де утримується птиця;

• мінімізувати контакт з дикою та синантропною птицею;

• птицю утримувати ізольовано (у закритих приміщеннях, критих вольєрах тощо);

• не допускати вільного вигулу птиці на вигонах, водоймищах тощо;

• не допускати контакту домашньої птиці з синантропною та особливо з дикою перелітною птицею;

• проводити ретельну очистку пташника (2-3 рази на тиждень), побілку стін та сідал;

• негайно інформувати державні установи ветеринарної медицини про захворювання птиці, її загибель (вимушений забій) або невластиву поведінку.

Нагадуємо, що головне дотримуватися вимог біобезпеки в господарствах та своєчасно повідомляти про захворювання/загибель птиці.

При невластивій поведінці птиці, перших ознаках захворювання чи загибелі птиці необхідно терміново сповістити лікаря ветмедицини, який обслуговує ваш населений пункт або Хмільницьке районне управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області за тел.  (04342)-69-43-38