Про затвердження середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій Махнівської територіальної громади на 2026-2028 роки
УКРАЇНА
МАХНІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
Хмільницького району Вінницької області
ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ
Рішення №91
21 серпня 2025 року
Про затвердження середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій Махнівської територіальної
громади на 2026-2028 роки
Відповідно до статті 752 Бюджетного кодексу України, пп. 1 п. «а» статті 27, статей 40, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Постанов Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2025 року № 294 «Про затвердження Порядку розроблення та моніторингу реалізації Середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій держави», від 28 лютого 2025 року № 527 «Деякі питання управління публічними інвестиціями», з метою ефективного планування, підготовки та реалізації публічних інвестиційних проєктів та програм публічних інвестицій на місцевому рівні, враховуючи протокол засідання інвестиційної ради Махнівської сільської ради, виконавчий комітет Махнівської сільської ради ВИРІШИВ:
- Затвердити середньостроковий план пріоритетних публічних інвестицій Махнівської сільської територіальної громади на 2026-2028 роки, що додається.
- Розпорядникам коштів бюджету Махнівської сільської територіальної громади забезпечити виконання Середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій Махнівської сільської територіальної громади на 2026-2028 роки.
3. Контроль за виконанням рішення покласти на начальника відділу економіки, торгівлі та інвестицій Махнівської сільської ради Кущенко А.В..
Сільський голова Павло КУЗЬМІНСЬКИЙ
Середньостроковий план пріоритетних публічних інвестицій Махнівської територіальної громади
Загальна частина
Середньостроковий план пріоритетних публічних інвестицій – це стратегічний документ, який визначає засади здійснення публічних інвестицій на середньостроковий період – 3 роки – відповідно до цілей розвитку у розрізі сфер діяльності Махнівської територіальної громади. Зокрема, виокремлюються сектори та пріоритетні напрями, для публічного інвестування, відповідний орієнтовний розподіл місцевого бюджету та інвестицій коштів з державного бюджету на сектори та наскрізні стратегічні цілі для здійснення публічних інвестицій.
Середньострокові публічні інвестиції ( далі – СПІ ) є основою для ефективного планування, обґрунтованої розробки проектів і програм, формування Єдиного проектного портфеля територіальної громади, а також для оптимального розподілу фінансування.
Формування СПІ регулюється Постановою КМУ № 294 від 28.02.2025 року «Про затвердження Порядку розроблення та моніторингу реалізації середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій держави», яка визначає порядок розроблення та моніторингу реалізації середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій держави.
Описова частини
Завдання середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій закласти нові стандарти управління ресурсами для відновлення зруйнованої інфраструктури, збереження та примноження наявної інфраструктури Махнівської територіальної громади, враховуючи реальні запити й потреби, що передбачають обов’язкові стандарти енергоефективності, інклюзивності, екологічності та безпеки.
Метою середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій є створення умови для посилення спроможності Махнівської територіальної громад до відновлення та розвитку — передусім через впровадження новітніх механізмів управління проєктами, стратегічного планування, а також
використання фінансових та цифрових інструментів, що відповідають провідним світовим стандартам.
Розробка Середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій, підготовка проєктів та програм, їх оцінка, формування секторального проєктного портфеля на місцевому рівні, формування проєктного портфеля громади, моніторинг реалізації та оцінка впливу здійснюються з використанням екосистеми DREAM. Екосистема DREAM, як частина Єдиної інформаційної системи управління публічними інвестиційними проєктами, є ключовим цифровим інструментом, що лежить в основі
реформування, та забезпечує прозорість та підзвітність усіх процесів. Завдяки цьому будь-хто в режимі реального часу може дізнатися про пріоритетні проєкти в тій чи іншій громаді та відстежувати кожен етап їх впровадження.
В Стратегії розвитку Махнівської територіальної громади до 2027 року зазначено, що фінальний варіант бажаного стану майбутнього Махнівської громади у 2030 році був сформований за результатами аналізу поданих ідей, проведених на території громади. Воно враховує думку представників різних верств населення, вікових груп і місцевого бізнесу:
«Махнівська громада 2027 – промисловий та логістичний центр на міжнародній трасі М21 поблизу обласного центру.
- Громада зі сприятливим інвестиційним кліматом і екологічно чистими просторами.
- Територія з малою і глибокою переробкою продукції сільського господарства, логістичним потенціалом і сферою послуг.»
Зовнішні та внутрішні чинники, які впливають на розвиток громади:
1.Зручне географічне розташування на трасі М21, поблизу обласного центру – Вінниці
2. Розвинені автобусні сполучення між селами громади та іншими містами.
3.Розвинута промисловість та інноваційний потенціал місцевих підприємств.
4.Наявність земельних ділянок і споруд, привабливих для інвесторів.
5.Розвинена сфера послуг і закладів торгівлі.
6.Значний потенціал використання альтернативних джерел енергії.
7.Клімат, сприятливий для розвитку сільського господарства .
8.Наявність корисних копалин – пісок, який являє собою цінний будівельний матеріал.
9.Високий потенціал надання якісних освітніх послуг.
10.Багата історико-культурна спадщина регіону.
Можливості, які впливають на розвиток громади:
1.Покращення бізнес-клімату в Україні за рахунок проактивної урядової політики.
2.Участь у програмах міжнародної технічної допомоги, національних і регіональних програмах.
3.Зростання попиту на продовольство на світовому ринку, що стимулюватиме виробництво та переробку продукції сільського господарства.
4.Зростання популярності сільського, зеленого, культурного, світоглядного туризму в Україні та Європі.
5.Підвищення інвестиційної привабливості держави, регіону і громади в цілому.
6.Реалізація проектів міжмуніципального характеру при співпраці із сусідніми територіальними громадами (вивезення сміття, туризм, спорт, соціальні послуги).
Наскрізні стратегічні цілі здійснення публічних інвестицій в громаді зазначені в Стратегії розвитку Махнівської територіальної громади до 2027 року, а саме:
|
Пріоритети-Стратегічні цілі |
Оперативні цілі
|
Завдання |
|
1.Потужний економічний та логістичний центр з сучасною інфраструктурою |
1.1.Створення конкурентного економічного середовища. Інвестиційна спроможність |
1.1.1.Інвентаризація рухомого та нерухомого майна. |
|
1.1.2. Створення цілісної інвестиційної пропозиції, створення інформаційного ресурсу на сайті громади, підготовка технічної інфраструктури для інвестиційних об’єктів. |
||
|
1.1.3.Оновлення містобудівної документації для всіх населених пунктів громади. |
||
|
1.2.Модернізація транспортно-логістичної інфраструктури |
1.2.1.Створення належної та якісної дорожньої інфраструктури. |
|
|
1.3.Підтримка сталого розвитку агропромислового комплексу |
1.3.1Активізація сільських територій шляхом розвитку підприємництва та підвищення ефективності сільського виробництва. |
|
|
1.4.Розвинені механізми співпраці влади і бізнесу |
1.4.1.Розвиток малого підприємництва у пріоритетних для громади галузях (туризму, сільське господарство, альтернативна енергетика). Запровадження механізмів комунікації керівництва громади і представників бізнесу. |
|
|
1.4.2.Створення інфраструктури підтримки бізнесу ( «гаряча лінія» для бізнесу в сільській раді, регулярні зустрічі влади з підприємцями) |
||
|
1.5. Розвиток і модернізація існуючої інфраструктури |
1.5.1.Ремонт і оптимізація закладів освіти, охорони здоров’я, культури, проведення заходів з енергоефективності та покращення матеріально-технічної бази. |
|
|
1.5.2.Будівництво і ремонт мереж вуличного освітлення в населених пунктах громади. |
||
|
1.5.3.Розвиток спорту в громаді. Будівництво дитячих та спортивних майданчиків. |
||
|
1.5.4.Забезпечення надійності функціонування підприємств житлово-комунальної галузі та її сталого розвитку. |
||
|
2.Безпечне та чисте середовище |
2.1.Чисте довкілля |
2.1.1.Модернізація та будівництво систем водовідведення і водопостачання. |
|
2.1.2.Впровадження заходів з використання альтернативних джерел енергії. |
||
|
2.1.3.Покращення системи управління побутовими відходами. |
||
|
2.1.4.Підвищення рівня екологічної свідомості населення. |
||
|
2.2.Створення багатофункціональних публічних просторів |
2.2.1.Створення зон відпочинку мешканців громади. |
|
|
2.3. Безпечна громада |
2.3.1.Облаштування та періодичне оновлення маркування пішохідних переходів біля навчальних закладів та в інших громадських місцях. |
|
|
2.3.2.Встановлення систем відеоспостереження в публічних просторах громади. |
||
|
2.3.3.Покращення системи цивільного захисту, проведення навчально-виховних заходів з питань цивільного захисту. |
||
|
3.Активні мешканці і привабливі та доступні простори |
3.1.Розвиток інформаційного суспільства |
3.1.1.Проведення та забезпечення швидкісного Інтернету в населених пунктах ТГ, створення вільних Wi-Fi зон в публічних просторах громади. Стимулювання розвитку інформаційно-комунікаційних технологій на сільських територіях. |
|
3.1.2.Створення сучасних механізмів комунікації влади і громадськості. |
||
|
3.2. Культурне середовище і висока громадська активність |
3.2.1.Проведення тематичних мистецьких конкурсів, заходів, вечорів тощо. |
|
|
3.2.2.Інтеграція людей похилого віку та осіб з інвалідністю в активне життя громади. |
||
|
3.2.3.Систематизація інформації про туристичні ресурси громади (природні та антропогенні), популяризація туристичних переваг громади. Сприяння розвитку туристичної інфраструктури на сільських територіях |
Перелік підсекторів галузей (секторів) публічного інвестування Махнівської територіальної громади до 2027 року визначено в Додатку 1:
Додаток 1
|
№№ |
Сектор |
Підсектор |
Відповідальний структурний підрозділ Махнівської сільської ради |
|
1 |
Муніципальна інфораструктура та послуги |
Водопостачання |
Відділ землеустрою, регулювання земельних відносин, житлово – комунального господарства, благоустрою та управління комунальною власністю |
|
Благоустрій |
|||
|
Управління побутовими відходами |
|||
|
Теплопостачання |
|||
|
Розбудова та відновлення інфраструктури |
|||
|
Туристичні послуги |
|||
|
Захисні споруди об’єктів інфраструктури |
|||
|
Управління відходами від руйнувань, відходами будівництва та знесення |
|||
|
2 |
Освіта і наука |
Шкільна освіта |
Відділ освіти, культури та спорту |
При підготовці проекту середньострокового плану Махнівської територіальної громади взято до уваги пропозиції до середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій (далі – пропозиції), які складані відповідальними за галузь (сектор) структурними підрозділами Махнівської сільської ради. Ознайомитись з пропозиціями в Додатку 2.
В Махнівській територіальній громаді сформовано Єдиний проектний портфель Средньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій станом на 01.08.2025р. в Додатку 3:
|
№№ |
Назва проектно – кошторисної документації (КПД) |
Рік виготовлення КПД |
Вартість робіт (послуг) на дату виготовлення КПД, тис.грн. |
Примітка |
|
Наявні проектно – кошторисні документації з 2021 року |
||||
|
1 |
Капітальний ремонт фасадів будівлі клубу по вул. Набережна, 42 в с.Медведівка, Махнівської територіальної громади, Хмільницького району, Вінницької області |
2021 |
1060,567 |
|
|
2 |
Нове будівництво адміністративної будівлі ЦНАП по вулиці Нікольського в селі Махнівка Хмільницького району Вінницької області |
2022 |
5518,616 |
|
|
3 |
Нове будівництво водопровідної мережі в с.Поличенці по вулиці Дружба, Сонячна, Садова, Молодіжна Хмільницького району Вінницької області |
2024 |
6181,931 |
|
|
4 |
Реконструкція частини будівлі бувшої лікарні в глядацьку залу сільського клубу по вул.Шкільна, 40 в с.Махнівка, Хмільницького району, Вінницької області |
2021 |
1023,960 |
|
|
5 |
Кап. рем. дорож. покр. по вул.Київська в с.Безіменне Хмільницького р-ну Вінницької області |
2021 |
1543,151 |
|
|
6 |
Нове будівництво спортивного майданчика із штучним покриттям п вул.Миру 32, с.Безименне, Хмільницького району, Вінницької області |
2021 |
1884,066 |
|
|
Разом |
17212,291 |
|
||
|
Средньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій на 2025 рік |
||||
|
1 |
Послуги з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення Махнівської ТГ, автомобільна дорога О-02-08-01 «Махнівка – Уланів» |
2025 |
853,066 |
|
|
2 |
Послуги з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення Махнівської ТГ, автомобільна дорога О-02-08-01 «Махнівка – Уланів» |
2025 |
1391,152 |
|
|
3 |
Послуги з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального 4користування місцевого значення Махнівської ТГ, автомобільна дорога О-02-08-28 «Кременець – Біла Церква – Юрівка» |
2025 |
277,754 |
|
|
4 |
Послуги з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення Махнівської ТГ, автомобільна дорога О-02-08-29 «Вовачинець - Поличенці» (в межах нас.пункту Поличенці |
2025 |
567,183 |
|
|
5 |
Послуги з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення Махнівської ТГ, автомобільна дорога О-02-08-10 «Кременець – Біла Церква – Садове» |
2025 |
277,754 |
|
|
6 |
Поточний ремонт свердловини в с.Немиринці Махнівської територіальної громади, Хмільницького району Вінницької області |
2025 |
657,620 |
|
|
7 |
Проведення ямкового ремонту білощебеневою сумішю доріг с.Вовчинець та с.Поляченці |
2025 |
200,000 |
|
|
8 |
Виготовлення ПКД на капітальний ремонт дорожнього покриття горба в с.Марківці |
2025 |
80,000 |
|
|
9 |
Ь |
2025 |
1000,000 |
|
|
Разом |
5234,529 |
|
||
|
Средньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій на 2026 рік |
||||
|
1 |
Виготовлення ПКД на капітальний ремонт дорожнього покриття 3-х вулиць Антоновича, Миру та Шевченка в с.Махнівка |
2026 |
240,000 |
|
|
2 |
Виготовлення ПКД на нове будівництво водопровідної мережі в с.Перемога |
2026 |
90,000 |
|
|
3 |
Нове будівництво водопровідної мережі в с.Поличенці |
2026 |
1100,000 |
|
|
Разом |
1430,000 |
|
||
|
Средньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій на 2027 рік |
||||
|
1 |
Виготовлення ПКД на нове будівництво водопровідної мережі в с.Вовчинець |
2027 |
90,000 |
|
|
2 |
Виготовлення ПКД на капітальний ремонт дорожнього покриття 2-х вулиць Любарська та Нова в с.Махнівка |
2027 |
160,000 |
|
|
Разом |
250,000 |
|
||
|
Средньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій на 2028 рік |
||||
|
1 |
Виготовлення ПКД на капітальний ремонт дорожнього покриття вулиці Кулака в с.Махнівка |
2028 |
80,000 |
|
|
Разом |
80,000 |
|
||
Відділом економічного розвитку, торгівлі та інвестицій Махнівської сільської ради проведено стратегічне обґрунтування та проведено повне техніко-економічне обґрунтування (далі – ТЕО) проектів та програм, здійснено аналіз проблематики проєктів та програм, вивчено попит, сформулювано мету та цілі проєктів та програм відповідно до стратегії розвитку Махнівської територіальної громади. Проведено соціально-економічний аналіз проектів для економічного обґрунтування, також сформувані фінансові показники проєктів та розглянуті альтернативні технічні рішення.
Фінансовим відділом Махнівської сільської ради проведено фінансове обґрунтування, сплановано бюджети проєктів, сформовані статті витрат та проаналізовані можливі джерела фінансування згідно Додатку 4.
Комерційного обґрунтування проектів проведено шляхом здійснення аналізу ринків постачальників, спланувано закупівлі, визначаються закупівельні ризики.
Для управлінського обґрунтування підготовлено план реалізації проєкту, проаналізувано компетенцю виконавців проектів та сформувано стратегію опрацювання ризиків та проведено повне техніко-економічне обґрунтування (далі – ТЕО) проектів та програм.
Підсумки та перспективи
Проєкти та програми, які включені до Єдиного проектного портфеля Махнівської сільської ради, відповідають рівню та потребам територіальної громади, будуть реалізовуватись за процедурою, визначеною Порядком розроблення та моніторингу реалізації середньострокового плану пріорітетних пеблічних інвестицій.
Реалізація плану пріорітетних публічних інвестицій включає розробленні та затвердженні проєктні документації, отриманні дозволи, проведення закупівель, укладення договорів, виконання
будівельних робіт, придбання та встановлення обладнання, управління здійсненням заходів проєкту, навчання персоналу, прийняття в експлуатацію.
Реалізація програм передбачає відбір ПІПів, що відповідають критеріям програми, розподіл публічних коштів, передбачених в межах програми, та моніторинг їх реалізації.
На всіх етапах реалізації проєктів і програм Махнівська сільська рада має вносити в DREAM
інформацію та супровідні документи щодо прогресу.
Після того, як проєкт пройде попередні етапи та буде підтверджена його готовність до реалізації, Махнівська сільська рада має:
▪ протягом 10 днів визначити виконавця
▪ оновлювати інформацію, що може вплинути на реалізацію (обсяги і терміни робіт, бюджет) проєкту
▪ забезпечувати оцінку ефективності реалізації проєкту
▪ вживати необхідних заходів для виявлення та усунення відхилень від плану
▪ забезпечити дотримання чинних норм і стандартів відповідно до законодавства України
Виконавець зобов'язаний:
▪ протягом місяця актуалізувати план реалізації проєкту з чітким графіком, датами (формується в DREAM)
▪ забезпечити якісне і своєчасне виконання всіх заходів плану
▪ за необхідності, вносити зміни до плану
▪ щомісяця вносити в DREAM звіти щодо прогресу виконання

